Resim Sıkıştırma

Arama motor iyileştirmesi yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de sayfanın hızlı açılması. Sayfanın yavaşlığından sıkılıp başka sitelere geçtiğim çok olmuştur sayfa yavaşlığı seo rekabetini baltalar. Sayfa hızını etkileyen onlarca şey var bunu en iyi inceleyebildiğimiz araçların başında Google’ın Page Speed Insights testi geliyor. Sayfa hızını azaltan sebepler ve çözüm yöntemleri hakkında bilgileri test sonunda görebiliyorsunuz. WordPress bir siteniz varsa işiniz daha kolay. Litespeed cache ile resimlerinizi kolayca optimize edebilirsiniz.   TinyPNG Compress JPEG & PNG images eklentisini kurun kaydedin ve çalıştırın her ay 500 kullanım hakkınız var daha üzeri ücretli. Siteniz wordpress değilse tinypng.com adresinden resimleri yükleyerek sıkıştırabilirsiniz.

Tinypng Resim Sıkıştırma

JPG dosyaların sıkıştırılması ve iyileştirilmesinde jpgcrop ve GIMP 2 programlarını da kullanıyorum. Özellikle son yıllarda GIMP 2 yi fotoğraf düzenleyici olarak daha çok kullanmaya başladım. Kullanımı ile ilgili detaylı bilgilere webten rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 JPG dosyaları Jpegcrop ile sıkıştırma

* jpegclub.org adresinden jpegcrop.exe dosyasını indirin ve açın.

*İlk ayarını resimde göründüğü gibi yapalım File > Preferences (Tercihler) (yazıcı işaretinin yanında P ikonu da açıyor)  farklı dosyalarda çalışırken tekrar ayar istiyor dikkatli olun.

*sıkıştırılacak resmi açın ve üzerine kaydet yapın sonra bu dosyayı sunucuya atın.

Kolay gelsin

Güncelleme tarihi 15 Şubat 2020

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın