Google Seo Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu (İyileştirmesi)

Search Engine Optimization Google SEO Nedir? Arama motorlarından en yüksek sayıda ve nitelikli ziyaretçiyi çekmek için neler yapmak gerekmektedir.  Bilgi kirliliği içinde doğru bilgiye ulaşabileceğimiz kaynaklar nelerdir? 2004 ten günümüze birçok firmaya danışmanlık yapmaktayım. Aşağıda bu gibi soruları anlaşılır bir dil ile açıklamaya çalıştım.

SEO Nedir?

Arama motoru iyileştirmesinin kısaltması olarak kullanılan ve arama motorlarından en yüksek sayıda ve en nitelikli ziyaretçiyi çekmek için yapılan işlemler bütünü olarak tanımlayabileceğimiz SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Google SEO

Şüphesiz Türkiye’de aramaların en büyük bölümü Google’da yapılmakta. Doğal olarak SEO hedeflerini Google’da daha iyi sıralamalara yönelik planlamak gerekiyor. İyi bir Google SEO çalışmasının, Google dostu siteler oluşturma, kalite şartlarına uygun düzenlemeler yapılması ve hatta bir kademe daha atlayıp Google’ın ileride ne yapabileceğini tahmin etme üzerine kurulması gerekmektedir.

Google Yönergelerine Uyun

Spam içerik veya black hat SEO taktikleri eninde sonunda sitenize zarar verecektir. Google birkaç sene öncesine kadar gizli yazıyı fark edemiyordu, fakat  şu an fark ediyor. İlk siteleri indeksten silindiğinde  firmaların düştükleri komik durumları hatırlıyorum. Google’ın zaman içerisinde kalitesiz içeriği daha iyi ayırt ettiğini unutmayın. Kirli link çalışmalarının da sonu bu şekilde olacak. Bloglara abuk yorumlar hack link vs yerine doğru strateji uzun süreçte başarı ile daha iyi sıralama sonuçları almanızı sağlar.

SEO Nasıl Yapılır

SEO yöntemleri hakkında sağlıklı bilgi edinmek gerçekten zor. Doğal olarak bilgi ve deneyimin çok değerli olduğu arama motoru sıralaması yarışında hiç kimse kendine rakip yaratmak istemez. Neyse ki Google web yönetici yardımları ve özellikle Matt Cutts var. Aşağıda yararlandığım SEO araçları ve SEO makalelerine ulaşabilirsiniz. İyi bir SEO çalışması uzun vadeli bir öngörü (spamdan kaçınmak, arama gelişimini yorumlamak, ziyaretçi eğilimlerini anlamak), ciddi işletme bilgisi (kendinizi müşteri yerine koyup sitenin geliştirilmesi), linkleme ve web tasarım bilgisi gerektirmektedir. İşte olmazsa olmazlar: SEO nedir ne işe yarar ? SEO nedir nasıl yapılır? Sorularına en sağlıklı cevapları alabileceğiniz adresler:

Güncelleme tarihi 16 Mayıs 2020

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın