Seo Seçimi Nasıl Olmalı?

Doktorlarda da ilk ilke zarar vermemek yada durumu daha kötüye götürmemektir. Yaptığımız işin bazı kaynaklarda arama motoru doktorluğu olarak adlandırılması hiç de tesadüf değil. Aslında kiminle çalışmamak lazım bunu bilmek doğru seçim için ilk ve en önemli adım. Seo seçerken Google’ın ilgili konudaki yazdıklarını okumadan karar vermeyiniz.  Seo seçerken nelere dikkat etmeli.

Seo bir firmanın en önemli yatırımlarından biridir uzun vadede stratejisi ile gelinen iyi arama kelimeleri firmaya prestij ve düzenli müşteri getirir. Genellikle kısa vadede hızlı sonuç almak için yapılan hatalar  firmaların müşteri ve prestij kaybına neden olabilmekte. Kısaca doğru ellerde olmayan bir seo çalışmasının sitenize zarar vereceğini bilerek seo seçimi yapınız.

Birçok  sektörde arama motoru optimizasyonu rekabeti gittikçe yükseliyor. Şimdilik Google’ın çok küçük bir bölümünü fark edemediği seo paketleri ile paralı makale yayınlama, hack link ve spam blog yorumları -nadiren- kısa vadede iyi sıralamalar getirebiliyor. Penguen ve diğer spam güncellemelerinden sonra bu çeşit sitelerin sıralamalarında ciddi gerilemeler görüldü, Google algoritmaları geliştikçe daha da gerilere düşüyorlar.  Gizli yazıların bile fark edilmediği zamanları hatırlıyorum ilk spam filtresine takılıp gerilere düşen siteler çok ciddi iş kaybı yaşadılar.  Günümüzde Panda ve Penguen gibi güncellemelerle milyonlarca site benzer hatalar sonunda arama motoru sıralarında çok gerilere düşüyor.  Google Search Console (eski ismi web yönetici araçları), özellikle kalite yönergelerine uygun olmayan seo çalışmaları size uzun vadede zarar getirebilir.

Bu yazı 15 Şubat 2020 tarihinde güncellenmiştir.

WhatsApp chat

Whatsapp ile Yazın